Historia koła
Wojskowe Koło Łowieckie nr 216 powstało w lutym 1953 roku. Założyli je oficerowie Jednostki Wojskowej nr 5145 w Bydgoszczy, koło liczyło w chwili powstania 11 członków.
Walne zabranie WKŁ nr 216 w kwietniu 1958 roku zdecydowało o przybraniu przez koło nazwy „Przyjemność”.
W czerwcu 1959 roku koło dzierżawi obwód łowieckiego nr 16 „Dobre” w powiecie Świeckim, a od kwietnia 1966 roku obwód nr 239 „Stefanowo” w powiecie Radziejowskim. Oba te obwody pomimo zmiany numerów i nazw koło użytkuje do dziś (w maju 1975 roku obwód nr 16 „Dobre” zmienił nazwę na obwód nr 13 „Gajewo”, aby aktualnie przybrać numer 3 „Gajewo”, natomiast obwód nr 239 zmienił numer na 61, następnie na 271, a od kwietnia 2012 roku ma numer 263 z niezmienną nazwą „Stefanowo”).
Dzierżawione przez koło dwa obwody łowieckie leżą na przeciwnych krańcach województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Obwód nr 3 „Gajewo” o powierzchni 3430ha leży w północnej części województwa przy granicy z województwem Pomorskim, na terenie powiatu Świeckiego w gminie Nowe nad Wisłą. Jest to typowy obwód dla tej części województwa, lasy stanowią tu 48% obwodu, a pola 52%. Bytuje tu głównie zwierzyna gruba – jelenie, daniele, sarny i dziki.
Obwód nr 263 „Stefanowo” o powierzchni 4567ha leży w południowo – zachodniej części województwa przy granicy z województwem Łódzkim na terenie powiatu Radziejowskiego w gminie Bytoń oraz Piotrków Kujawski. Jest to typowy obwód polny (pola zajmują 4312ha, a lasy 255ha), w którym przeważa zwierzyna drobna – kaczki, bażanty, zające i kuropatwy, a od kilkunastu lat także sarny i dziki.
Od początku swego istnienia koło główny nacisk położyło na gospodarkę łowiecką i zapewnienie jak najlepszych warunków do uprawiania pasji łowieckiej przez członków koła.
Od 1967 roku obwód „Stefanowo” intensywnie zasilany jest zakupionymi młodymi bażantami, a od 1978 roku hodowlę bażantów prowadzi się we własnej bażanciarni i wolierze.
Walka z kłusownictwem oraz spory wysiłek hodowlano – gospodarczy w obwodach przynosi efekt i pozwala kołu na organizację i prowadzenie od 1985 roku polowań dewizowych na kozły, oraz odłowów zajęcy na eksport.
Dewizowi myśliwi pozyskali dotychczas około 250 kozłów, a około 900 odłowionych zajęcy zasiliło pola Francji i Włoch.
Dobre wyniki finansowe koła pozwoliły od sierpnia 1986 roku na budowę murowanego domku myśliwskiego nad jeziorem Czarne w obwodzie łowieckim nr 3 „Gajewo”. Uroczyste otwarcie domku myśliwskiego nastąpiło 3 września 1988 roku.
Już wkrótce okazało się, że domek ten jest zbyt ciasny i nie spełnia oczekiwań wszystkich członków koła. Wobec tego uchwałą Walnego Zgromadzenia Koła w 1996 roku rozpoczęto jego rozbudowę, a faktycznie budowę nowego i obszerniejszego domku myśliwskiego. Jego otwarcie nastąpiło 3 października 1998 roku, co zbiegło się z obchodami 45-lecia koła.
Obecnie w obwodzie tym koło dysponuje dziesięcio pokojowym domkiem z łazienkami, obszerną ponad 70m2 świetlicą i ok. 30m2kuchnią.
Od 2002 roku koło dysponuje także drugim domkiem myśliwskim w obwodzie „Stefanowo”, który Walne Zgromadzenie Koła postanowiło zakupić i zaadoptować na potrzeby myśliwych. Jest to o wiele mniejszy budynek niż w obwodzie „Gajewo”, ale jego powierzchnia pozwala wszystkim myśliwym z WKŁ nr 216 brać udział w kolacji wigilijnej, biesiadach po polowaniach zbiorowych itp.
W dniu 25 października 2008 roku koło uroczyście obchodziło jubileusz 55-lecia powstania. Z okazji jubileuszu koło otrzymało ufundowany przez brać myśliwską sztandar. Odsłonięto tablicę pamiątkową, a siedmiu członków koła otrzymało wysokie odznaczenia łowieckie, w tym najwyższe odznaczenie ZŁOM – senior koła kol. Stanisław Kowalski.
Uroczystości jubileuszowe zakończyła zabawa z udziałem członków koła, ich rodzin oraz zaproszonych gości.
Tradycją koła jest uhonorowanie na Walnym Zgromadzeniu członków koła kończących w danym roku 50, 60, 70, 80 lat upominkami z logo koła.
Dobra atmosfera panująca w kole i wzajemna koleżeńska pomoc pozwala członkom koła polować do sędziwego wieku i tak kol. Konstanty Bortkiewicz w wieku 91 lat był nadal członkiem koła, a aktualnie najstarszy członek koła liczy sobie „tylko” 84 lata i bierze czynny udział w polowaniach zbiorowych, a w 2005 roku wygrał zawody strzeleckie o puchar Prezesa WKŁ nr 216 „Przyjemność”.
Dynamiczny rozwój koła nie został niezauważony przez władze Polskiego Związku Łowieckiego. W 2008 roku koło zostało wyróżnione przez PZŁ Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej, a jego członkowie w ostatnim 10-leciu otrzymali:
Złom – 2 kolegów
Złoty Medal Zasługi Łowieckiej – 2 kolegów
Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej – 7 kolegów
Brązowy Medal Zasługi Łowieckiej – 14 kolegów